26. i 27. srpnja 2019. Kliški uskoci brane Tvrđavu Klis od osmanskih napada. Manifestacija oživljene povijesti „Uskočki boj za Klis“ ponovno se održava podno i unutar Tvrđave Klis. Brojne povijesne postrojbe, viteške skupine, izvođači i izlagači dočarat će posjetiteljima kakav je bio život u doba uskoka.
Svi nastupi u petak 26. srpnja održavaju se podno tvrđave (Trg Mejdan) i besplatni su za posjetitelje, uključujući i koncert grupe „Cinkuši“ (PROGRAM). U subotu 27. srpnja posjetitelji također mogu besplatno uživati u mnogim nastupima podno tvrđave (Trg Mejdan), a za uprizorenje povijesne bitke iz 1532. (što se održava unutar same Tvrđave Klis) potrebno je kupiti ulaznicu. Ulaznice za povijesnu bitku unutar Tvrđave Klis je moguće kupiti online ili na info pultu (Trg Mejdan) od 25. srpnja (četvrtak). Posjetitelji koji kupe ulaznice online mogu preuzeti fizičke ulaznice na info pultu u subotu 27. srpnja.
Povijesno-scenski spektakl „Uskočki boj za Klis“ je međunarodna manifestacija koju organizira Povijesna postrojba „Kliški uskoci“. Dvodnevni spektakl oživljene povijesti u kojem sudjeluje preko 300 članova povijesnih postrojbi i viteških skupina iz cijele Hrvatske i Europe, vraća posjetitelje u srednji vijek i doba obrane Klisa od Osmanlija.
Uskočki boj za Klis organizira se svake godine (od 2011.) u zadnjem vikendu srpnja. Ovaj međunarodni spektakl promidžba je hrvatske, ali i europske povijesne baštine. Cilj događaja je prikazati i približiti posjetiteljima slavno razdoblje kliške i hrvatske povijesti, kada su uskočki branitelji i njihov vođa Petar Kružić gotovo tri desetljeća branili Hrvatsku, Europu i cjelokupno kršćanstvo od osmanske vojne sile. Ovim događajem pokušava se ostvariti dugoročni cilj popularizacije Tvrđave Klis te tako gospodarsko-turistički i kulturno doprinijeti razvoju lokalne zajednice, odnosno razvoju hrvatskog turizma te očuvanju kulturne i povijesne baštine.
Uskočki boj oživljava srednjovjekovnu i renesansnu povijest raznim kulturnim, glazbenim, zabavnim i scenskim nastupima. Viteški turnir u streličarstvu i mačevanju, žongliranje vatrom, arhaični pučki napjevi, zvuci dipli, gajdi, bubnjeva i gusli uživo, orijentalna glazba s programima trbušnih plesačica, tabori postavljeni u sjevernom podnožju tvrđave s prikazom života ratnika u srednjem vijeku, različite škole i radionice. Sve to u arhaičnom ambijentu sajma starih obrta i zanata, izvornih jela i pića, autentičnih rukotvorina, autohtonih suvenira i ostalih proizvoda mediteranskog podneblja, s brojnim okupljenim izlagačima iz Dalmacije i cijele Hrvatske vraća posjetitelje u srednji vijek.
Središnji događaj je rekonstrukcija povijesne bitke između kliških branitelja uskoka i osmanlijske vojske iz 1532. U doba kada u zapadnoj Europi cvate renesansa i istovremeno raste strah od moćne osmanlijske vojske koja je u to vrijeme nezaustavljivo napredovala u osvajanju Europe, Klis i njegovi branitelji uskoci krvarili su za dobrobit cijele Europe i bili prva crta obrane. Bitku iz tog junačkog razdoblja kliške povijesti prikazuju obučeni i istrenirani članovi povijesnih postrojbi i viteških skupina iz raznih krajeva Hrvatske, Slovenije, BiH, Slovačke i Češke. Uprizorenje opsade, navala, pregovora, osvajanja, obrane, probijanja, pojedinačnih i skupnih borbi mačevima, kopljima, buzdovanima, nadžacima uz pucanje iz topova, pušaka, kubura...
Sudionici Uskočkog boja za Klis 2018.
Povijesne postrojbe i viteške skupine
- Dubovački streličari (Karlovac)
- Red vitezova Ružice grada (Orahovica)
- Družba vitezova zlatnog kaleža (Donja Stubica)
- Ursus (Slovačka)
- Beli volki (Slovenija)
- Vitezovi hercega Stjepana Kosače (Stolac, BiH)
- Vitezovi vranski (Pakoštane)
- Koprivnički mušketiri i haramije (Koprivnica)
- Red srebrnog zmaja (Zagreb)
- Red Čuvara grada Zagreba (Zagreb)
- Povijesna postrojba kralja Dmitra Zvonimira (Knin)
- Viteški red svetog Nikole (Varaždin)
- Ordo Sancti Viti (Rijeka)
- Udruga sveti Juraj (Đurđevac)
- Križevačka djevojačka straža (Križevci)
- Zrinska garda Čakovec (Čakovec)
- Šibenska gradska straža (Šibenik)
- Gradska straža Bakar 1848 (Bakar)
- Dubrovački trombunjeri (Dubrovnik)
- Turopoljski banderij (Turopolje)
- Hajdučka družina Mijata Tomića (Tomislavgrad, BiH)
- Udruga Lubussa (Ljubuški, BiH)
- Streličarski klub Oliveto (Šolta)
- Viteško udruženje Kumpanjija - Blato (Blato)
- Žumberački uskoci (Samobor)
- Kliški uskoci (Klis)
Izvođači
- Kulturno umjetnička udruga Sv. Kliment (Sitno Gornje)
- Hollóének Hungarica (Mađarska)
- Lunctus Tribus (Hrvatska)
- Povijesno-plesna udruga Kontea (Konjščina)
- Kaštelanska organizacija mladih Koma (Kaštela)
- Artistika i Antuntun (Hrvatska)